U 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije koje BiH treba ispuniti kako bi suštinski otvorila pregovore o članstvu u Evropskoj uniji mladi nisu eksplicitno tretirani ali se svaki prioritet tiče mladih. S obzirom na vrijeme koje je neophodno da bi naša zemlja uskladila zakonodavstvo sa pravnom stečevinom EU, današnji mladi mogli bi biti ključni u zatvaranju ovog procesa.
U okviru projekta “DIGI:MON – Praćenje i unapređenje statusa mladih kroz Digitalni centar za mlade”, koji u partnerstvu provode World Vision BH Fondacija i Udruženje „Naša djeca“ Sarajevo, uz podršku Evropske unije u BiH i u saradnji sa Ministarstvom civilnih poslova BiH, organizirana je studijska posjeta u Sarajevu, u periodu od 12. do 14. maja 2025. godine. Ovom događaju prisustvovalo je preko 40 djece i mladih iz Donjeg Vakufa, Bugojna, Zavidovića, Žepća, Banovića, Lukavca, Kalesije, Mostara, Doboja, Tuzle, Zenice, Brčkog i Sarajeva. Fokus studijske posjete bio je jačanje razumijevanja procesa evropskih integracija Bosne i Hercegovine i praćenje i zaštita ljudskih prava kroz UN mehanizme.
U prvom dijelu edukacije obrađene su osnove EU integracija s posebnim naglaskom na 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije. Učesnicima je objašnjen trenutni status ispunjenosti prioriteta i izazovi s kojima se zemlja suočava u ovom procesu. Također, razgovarano je o ulozi civilnog društva, posebno mladih, u praćenju i zagovaranju reformi kroz izradu izvještaja u sjeni i načina organiziranja nedržavnih aktera u ovom procesu. Kroz primjere iz prakse predstavljeni su modeli angažmana te je predstavljen prvi korak koji mladi mogu napraviti. U nastavku edukacije obrađen je Univerzalni periodični pregled (UPR) kao ključni UN mehanizam za praćenje stanja ljudskih prava kroz cikluse izvještavanja. Cilj ove aktivnosti bio je razvoj kritičkog promišljanja i perspektive mladih, koje mogu poslužiti kao temelj za buduće zagovaračke aktivnosti i doprinos pripremi izvještaja mladih u okviru UPR procesa. Ovaj dio edukacije vodio je Alen Gudalo, stručnjak za EU integracije, predstavnik RYCO organizacije čije mogućnosti za mlade je također predstavio učesnicima.
Značajan doprinos razumijevanju i dosadašnjem napretku BiH u EU integracijama, učesnici su dobili tokom posjete Direkciji za evropske integracije BiH. Maja Rimac, pomoćnica direktorice Direkcije za evropske integracije je na jeziku prilagođenom djeci i mladima dala potpun uvid u put BiH ka EU, ulogama koje svaki od aktera u našoj zemlji ima te mogućnostima za učešće mladih i organizacija civilnog društva (OCD) u pregovaračkom procesu.
Drugi dio edukacije bio je posvećen učešću djece i OCD u praćenju i podnošenju izvještaja o stanju prava djeteta u BiH prema UN Komitetu za prava djeteta. Berina Ceribašić, predstavnica udruženja „Naša djeca“ Sarajevo koje je nosioc koordinacije OCD u procesu podnošenja i predstavljanja izvještaja UN Komitetu od 2004. godine, predstavila je obaveze države spram Konvencije, te proces podnošenja Državnog izvještaja, izvještaja u sjeni i proces izrade i predstavljanje prvog Dječijeg izvještaja Komitetu 2019. godine.
Uz mentorsku ulogu Ilme Brezac, bivše članice Dječijeg parlamenta a sadašnje fasilitatorice, djeca, članovi Dječijeg parlamenta Općine Novi Grad Sarajevo, predstavili su korake koji su neophodni da bi se djeca smisleno uključila u proces praćenja stanja prava na lokalnom nivou a koje su sami poduzimali tokom izrade Dječijeg monitoring izvještaja o stanju prava djeteta u BiH koji je predstavljen 2023. godine. Pored praktičnog predstavljanja neophodnih aktivnosti, djeca su podijelila svoje iskustvo i utiske za svaku fazu te dali korisne savjete kako bi djeca i mladi uključeni u DIGI:MON projekt organizirali svoj rad u zajednicama.
Kroz praktičnu vježbu, učesnici su se dotakli segmenta obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, inkluzije, slobodnog vremena djece i sigurnosti djece u digitalnom okruženju te predstavili prijedloge za organiziranje istraživanja i izrade izvještaja kroz grupni rad. Isticanjem etičkih pitanja i osjetljivosti rada sa djecom zaključen je edukativni dio programa.
Doprinos ovoj studijskoj posjeti dala su i dva predstavljanja EU podržanih resursa koji su dostupni mladima u svrhu edukacije, jačanja kapaciteta i promocije. Predstavnik Centara civilnih inicijativa (CCI) priključio se učesnicima studijske posjete te je predstavio Platformu EUresurs.ba i sve usluge i pogodnosti koje Resursni centar za OCD nudi. Posebno su istaknute usluge koje su kvalitetne i besplatne za udruženja i grupe te dostupne svima bez obzira na geografsko mjesto djelovanja u BiH. Učesnici su istakli zainteresiranost za obuke, mentorstvo i tehničku podršku koju Resursni centar pruža te je istaknuta želja za daljom saradnjom s obzirom da je uskoro planirano i uspostavljanje Digitalnog centra za mlade unutar DIGI:MON projekta.
Tokom dijela programa koji je uključivao upoznavanje sa gradskom jezgrom Grada Sarajeva, posjetili smo i centralni ured komunikacijskog projekta Delegacije Evropske unije u BiH, Europe House. Tom prilikom učesnici su upoznati sa svrhom i uslugama koje Europe House pruža, posebno za OCD i mlade. Mladi su pozvani da prate aktivnosti ovog ureda putem društvenih mreža te iskoriste pogodnosti koje Europe House nudi.
Na kraju, poseban utisak na sve učesnike ostavila je posjeta Zemaljskom muzeju BiH. Kustosi Muzeja predstavili su učesnicima blago koje ova institucija čuva i koje inspiriše da se svi još jače uključimo u očuvanje i napredak Bosne i Hercegovine.
Ovo predstavljanje zaključit ćemo citatom članice Dječijeg parlamenta Općine Novi Grad Sarajevo koji su bili svojevrsni domaćini ove studijke posjete, Sumeje Karačić: „Presretni smo što smo ovom prilikom okupili veliki broj mladih iz svih krajeva Bosne i Hercegovine. Ponosni smo na sve naše učesnike koji prepoznaju važnost omladinskog aktivizma i koji aktivno kreiraju promjene. Zajedno, uz međusobnu podršku i saradnju, gradimo temelje za bolje, pravednije i poticajnije okruženje za sve nas.“












Fotografije: Berina Ceribašić, Najda Hajdarević