Djeca BiH
Draga djeco vi imate pravo i dužnost da izrazite svoje stavove i da se vaša mišljenja uzmu u obzir prilikom donošenja važnih odluka, kako u svojoj porodici tako i u školi i zajednici gdje živite. Ova platforma daje vam mogućnost da iznesete svoje mišljenje o svemu što vas se tiče, uključujući i zakone i politike koje se odnose na vas. Učešćem ćete razviti nove vještine, samopouzdanje, stavove koji će vam biti od koristi u oblikovanju vaše budućnosti. Važno nam je da se osećate poštovano, bezbjedno i pozvano da pokušavate stvari mijenjati na bolje. Iskoristite pravo i mogućnost i djelujte!
a

Trenutno nema dostupnih priča
Internet je zanimljivi svijet u kojem je lako naći nove igrice, muziku, filmove, knjige, bojanke… To je virtuelni svijet u kojem se možeš družiti, učiti, igrati se i zabavljati.
Pored svih lijepih stvari, na internetu postoje mnoge opasnosti na koje trebaš obratiti pažnju. Na internetu uvijek moraš biti oprezan, jer nikada ne možeš imati potpunu privatnost i biti zaštićen.
Kako biti siguran na internetu? Evo nekoliko savjeta:
- Čuvaj svoje lične podatke: Nikada ne dijeli svoje ime, adresu, broj telefona ili školske informacije s nepoznatim osobama na internetu.
- Razgovaraj sa roditeljima ili starateljima: Ako naiđeš na nešto što te uznemirava ili ne razumiješ, uvijek razgovaraj sa odraslom osobom kojoj vjeruješ. Uvijek reci nekoj starijoj osobi kojoj vjeruješ, koje stranice posjećuješ online.
- Budi oprezan/na sa nepoznatim osobama: Ne prihvataj zahtjeve za prijateljstvo ili poruke od osoba koje ne poznaješ u stvarnom životu. Znaj da ljudi na internetu često nisu oni za koje se predstavljaju.
- Koristi “jake” lozinke: Kreiraj lozinke koje su teške za pogoditi i redovno ih mijenjaj. Kombinuj slova, brojeve i simbole.
- Provjeri postavke privatnosti: Postavi svoje profile na društvenim mrežama na privatno kako bi samo tvoji prijatelji mogli vidjeti tvoje objave.
- Ne otvaraj sumnjive linkove: Ako dobiješ link ili prilog u poruci od nepoznate osobe, nemoj ga otvarati, jer može sadržavati viruse ili zlonamjerni softver.
- Budi ljubazan i poštuj druge: Ne učestvuj u cyberbullyingu i prijavi svaki oblik nasilja na internetu.
- Oprezno preuzimaj aplikacije: Preuzimaj aplikacije samo iz pouzdanih izvora i provjeri mišljenja drugih prije instalacije.
- Ograniči vrijeme provedeno online: Postavi granice za vrijeme koje provodiš na internetu kako bi imao/la dovoljno vremena za druge aktivnosti i odmor.
Za više informacija posjetite https://www.sigurnodijete.ba
Konvecija o pravima djeteta, pisana jezikom prilagođenim djeci.
